צרו קשר

מזכירת החוג: גב' מאיה בן-שמחון
בניין מדעי הרוח, חדר 4603
קבלת קהל: יום א' 14:30-11:30, ימים ב'-ה' 13:00-10:00
טלפון: 02-5883605
דוא"ל:  mayabe@savion.huji.ac.il

 

ראש החוגפרופ' בנימין פולק
benjamin.pollock@mail.huji.ac.il

יועצת לתואר בוגרד"ר קטרינה ריגו

caterina.rigo@mail.huji.ac.il

יועץ לתואר מוסמך: פרופ' בנימין בראון

benjamin.brown@mail.huji.ac.il

כתובתנו:
החוג למחשבת ישראל
האוניברסיטה העברית, הר הצופים
ירושלים 9190501

סנן לפי

פרופ' יהודה ליבס

יהודה ליבס
חדר 5305

יהודה ליבס הוא פרופסור אמריטוס בקתדרה ע"ש גרשם שלום בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים. בעל תואר דוקטור של האוניברסיטה העברית. נושא עבודת הדוקטור שלו: פרקים במילון ספר הזוהר (בהדרכת גרשם שלום).

ליבס, איש ירושלים כל ימיו, הוא נשוי, אב וסב, שירת בצה"ל ונפצע בקרב. עבד באקדמיה ללשון עברית, ושנים רבות לימד באוניברסיטה העברית בעיקר בתחום הקבלה, והופקד על הוראת ספרות הזוהר. הוא אף כיהן כראש החוג למחשבת ישראל, שהה ולימד באוניברסיטאות בארה"ב, השתתף וניהל בקבוצות מחקר, והעמיד תלמידים הרבה.

מחקריו של יהודה ליבס מונים מאות פריטי ספרים ומאמרים. באלה מנסה הוא לעמוד במיוחד על אופיו של המיתוס ביהדות, על היסוד הארוטי, על דרך היצירה ועל התודעה העצמית של היוצרים אשר משתקפת ביצירתם. מרכז הכובד של המחקרים הוא בספרות הזוהר, אך הם משתרעים על תקופות ומרחבים רבים של מחשבת דת ישראל, ועוסקים גם במקרא ובמחשבת חז"ל, בכתבי פילון האלכסנדרוני, בספר יצירה, ברמב"ם ובאבן גבירול, בספר הבהיר וראשית הקבלה, בקבלת הרמ"ק האר"י וממשיכיהם, בתנועה המשיחית השבתאית, בספרות החסידית ובעיקר ר' נחמן מברצלב, בכתבי הגאון מווילנא ותלמידיו, ואף בסופרים ומשוררים חדשים, ביניהם רטוש ועגנון.

ליבס עוסק גם בתרגום שירה דתית קלאסית, מיוונית, לטינית וערבית, וזכה בפרס שלום, פרס ביאליק, פרס א.מ.ת. ופרס ישראל. נבחר כחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.